Budowa komputera
Autor: matt_x
Tagi: komputer   technologia   informatyka  
12 grudnia 2007, 07:31

Urządzenia wewnętrzne :

ProcesorProcesor (processor) - Urządzenie wykonujące elementarne rozkazy zapisane we właściwym kodzie. Procesorów wersji zminiaturyzowanej zwanych mikroprocesorami we współczesnym komputerze jest zwykle kilka: poza procesorem głównym są procesory obrazu, procesory dˇwięku, koprocesory arytmetyczne wykonujące wyodrębnione funkcje systemu operacyjnego. Są one montowane zależnie od potrzeb i typu systemu.

BIOS (Basic Input Output System) - Podstawowy system wejścia i wyjścia. Jest to część systemu operacyjnego, która jest zapisana w pamięci stałej komputera (ROM). Programy wchodzące w skład BIOSu wprowadzane są automatycznie do pamięci po włączeniu komputera do sieci. W komputerze PC BIOS jest parą komputerowych kości, których zadaniem jest kierowanie operacjami wejścia i wyjścia.

Dysk twardy (hard disk drive) - Urządzenie do przechowywania informacji o dużej pojemności. Krążek metalowy pokryty substancją magnetyczną montowany jes na stałe wraz z urządzeniem do zapisu i odczytu. Na jednej osi może być umieszczonych kilka krążków dyskowych. Informacje zapisane są na dysku z podziałem na cylindry, ścieżki i sektory.HDD

Akcelerator graficzny - Aby poprawić wydajność Windows konstruktorzy sprzętu komputerowego zbudowali wzbogaconą kartę graficzną, która przyspiesza operacje graficzne. Karta z akceleratorem graficznym może na przykład posiadać kości (procesory), które Windows wykorzystuje do szybkiej zmiany rozmiaru i położenia okna. Taka karta może również przyspieszyć operacje graficzne multimediów w wyniku zwiększenia częstotliwości odświeżania ekranu. Jeżeli chcielibyśmy zainstalować kartę graficzną do szybkiego komputera PC, to musiałaby ona posiadać akcelerator graficzny.

Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) - jest to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej zwany też pamięcią użytkownika lub pamięcią o dostępie swobodnym. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), to nazwa ta ze względów historycznych oznacza tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, które mogą być też zapisywane przez procesor, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu), pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

Urządzenia zewnętrzne:

Monitor (monitor) - Urządzenie posiadające ekran, na którym wyświetlane są informacje wprowadzane z klawiatury i wyprowadzane przez komputer. Często termin ten używany jest zamiast określenia terminal. Rzadziej określa się tak prosty jednozdaniowy system operacyjny do obsługi podstawowych urządzeń wejścia i wyjącia oraz do porozumienia się z użytkownikiem.

Klawiatura jest to uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

Mdrukarkaysz (z ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Wynaleziona została przez Douglasa Engelbarta w 1963 r. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie komputera poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, a po jego zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora myszy na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w kółko do przewijania ekranu.

Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj nowy komentarz